Роџер Санчез

Роџер Санчез (англиски: Roger Sanchez, 1 јуни 1967) е американски диџеј и производител. Тој добил награда за "Hella Good" од No Doubt во 2003 година, исто така тој е најдобро познат по оваа песна. Тој четири пати е награден од страна на DJ Awards, како победник на „Најдобар хаус диџеј“ во 1999, 2002, 2004 и 2007 година, тој вкупно добил дванаесет номинации. Ја освоил првата Меѓународна танцова музичка награда за најдобар фид во 2007[1] и добил 8 номинации за IDMA за најдобар американски диџеј (2003-2010).

Роџер Санчез

Музичка кариераУреди

Санчез почнал да пушта музика во ноќните клубови во Њујорк, а подоцна и во целиот свет. Заедно со колегите од Њујорк, Ерик Морило, Дејвид Моралес и Дани Тенгалија, Санчез станал познат во европскиот клупски круг, особено на шпанскиот остров Ибица.

Санчез има постигнато бројни хитови во европските и светските листи со своја сопствена музика и ремикси што ги создал за низа ѕвезди, вклучувајќи ги Дијана Рос, Кајли Миног, Дафт Панк, Мадона, Ноу Даут и Марун 5. Во 2003 година, ја освоил својата прва награда за најдобар ремикс за неговиот ремикс на "Hella Good". Тој е домаќин на неделната онлајн радио-серија наречена "Испушти се себеси", со 15 милиони слушатели ширум светот. Заедно со радио емисијата, Санчез е домаќин на двонеделен подкаст, дистрибуиран на меѓународно ниво.

Роџер е исто така основач на сопствената етикета во 2002 година, Стелт Рекордс. Годишно, Санчез се занимава со серија компилациски албуми наречени Release yourself, кои се познати по нивната мешавина на длабоки, латински, племенски и технолошки звуци.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

  • Secret Weapons Volume 1 (1994)
  • Secret Weapons Volume 2 (1995)
  • First Contact (2001)
  • Come With Me (2006)
  • Release Yourself – 10th Anniversary Edition (2010)

ДелаУреди

Година Песна Најдобри позиции Сертификати
Албум
AUS BEL FIN NED SWI UK
US
Dance

1990 "Luv' Dancin'" Singles only
1995 "Strictly 4 the Underground"
1996 "Release Yo Self"
1997 "Deep"
1998 "Funky and Fresh" (со Gerald Elms presents The International Posse)
1999 "1999"
"I Want Your Love (remixes)" 31 5
2000 "I Never Knew" 24 First Contact
2001 "Another Chance" 20 23 12 20 15 1
"You Can't Change Me" (со Armand van Helden and N'Dea Davenport) 45 60 78 86 25
2002 "Nothing 2 Prove" (со Sharleen Spiteri)
2005 "Turn on the Music" 44 31 5 29 197 48 Come with Me
2006 "Lost" 31 8 50 1
2007 "Not Enough"
"Again"
2008 "Bang That Box!" (со Terri B!) Single only
2011 "2gether" (со Far East Movement) 56 86 92 Release Yourself – 10th Anniversary Edition
2012 "Wrek tha Discotek" (со Soulson) Blade soundtrack

)

Ранк како DJУреди

DJ ранк листаУреди

DJ листата има околу 1 милион членови кои ги оценуваат диџеите во различни жанрови на EDM, ова се статистичките податоци за DJ листата од 6 ноември 2015 година.

Година DJ Земја Жанр Извор за рангирање Ранк
2015 Роџер Санчез   Top DJ USA The DJ List 12th
2015 Роџер Санчез   Top Global House The DJ List 24th

DJ Rankings глобалните листи за DJ ги пресметуваат според напреден алгоритам, составен за да даде точен, независен и фер ранг на сите диџеи во кои ги разгледува следните критериуми за диџеи. Медиумско присуство, податоци за табели од музички изданија и ремикси, Airplay податоци од радио станици.

Година DJ Земја Жанр Извор за рангирање Ранк
2015 Роџер Санчез   Top Global House The DJ Rankings List 1st

НаводиУреди

  1. „Roger Sanchez - IDMA Award for best podcast 2007“. International Dance Music Awards. Посетено на 9 June 2016.

Надворешни врскиУреди