Рокштет

општина во Германија

Рокштет (германски: Rockstedt) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Рокштет
Селската црква во Рокштет
Селската црква во Рокштет
Грб на Рокштет
Рокштет во рамките на Германија
Рокштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Денис Кил
Основни податоци
Површина 4,94 км2
Надм. височина 230 м
Население 213 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036020
Местоположба на Рокштет во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°17′6″N 10°45′43″E / 51.28500° СГШ; 10.76194° ИГД / 51.28500; 10.76194Координати: 51°17′6″N 10°45′43″E / 51.28500° СГШ; 10.76194° ИГД / 51.28500; 10.76194

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа на северниот брег на реката Хелбе, околу два километри источно од градот Ебелебен.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди