Роже Мила (роден во Јаунде на 20 мај 1952) е поранешен камерунски фудбалер кој играл како напаѓач. Тој бил еден од првите африкански играчи кој станал голема ѕвезда на меѓународната сцена. Играл на три светски првенства за Камерун.

Камерун Роже Мила
Лични податоци
Роден на 20 мај 1952(1952-05-20)(72 г.)
Роден во Јаунде, Камерун
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1965-1970 Еклер 52 (45)
1971-1974 Леопард Дуала 117 (89)
1974-1977 Тонер 87 (69)
1977-1979 Валансјен 28 (6)
1979-1980 Монако 17 (2)
1980-1984 Бастија 113 (35)
1984-1986 Сент Етјен 59 (31)
1986-1989 Монпелје 95 (37)
1989-1990 Сент Пјероа 4 (1)
1990-1994 Тонер 117 (89)
1994-1996 Пелита Џаја 23 (23)
Репрезентација
1978-1994 Камерун Камерун 102 (28)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 април 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Најголемиот дел од клупската кариера го поминал играјќи во Франција за екипите на Валансјен, Монако, Бастија, Сент Етјен и Монпелје. Исто така добар дел од својата кариера поминал играјќи во својата татковина, особено успешен бил во периодите додека настапувал за екипите на Леопард и Тонер.

Мила стекнал статус на интернационална ѕвезда на 38 години, возраст на која многу напаѓачи заминуваат во пензија, но тој со постигнатите 4 гола на Светското првенство 1990 и неверојатниот момент кој дошол во натпреварот против Колумбија кога му ја одземал топката на голманот Рене Игита на 20-тина метри од противничкиот голот и ја пратил во празната мрежа, оставаат силна трага зад неговото име.

Кога тој настапил на Светското првенство 1994 имал 42 години, со што е најстариот играч на завршницата на светските првенства; неговиот гол против Русија во групната фаза го прави најстариот стрелец во историјата на светските првенства.

Титули уреди

Клубови уреди

  Леопард Дуала уреди

  Тонер уреди

  Монако уреди

  Бастија уреди

  Монпелје уреди

Репрезентација уреди

  Камерун уреди

Надворешни врски уреди