Родолфо Висенте Гамара Варела (роден на 10 декември, 1988) — парагвајски на фудбалер, напаѓач, кој игра за Либертад во Парагвајската примера дивизион.

Родолфо Гамара
Rodolfo Gamarra
Лични податоци
Роден на 10 декември 1988(1988-12-10)(35 г.)
Роден во Асунсион, Парагвај
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 23
Младинска кариера
Либертад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– Либертад 67 (14)
Репрезентација
2010- Парагвај 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Кариера уреди

Клупска уреди

Гамара го одиграл својот прв натпревар за Либертад во Парагвајската Примера Дивизион на 18 ноември 2008, влегувајќи во ремито 1-1 со Такуари. На 20 мај 2009 тој ги постигнал своите први два гола во победата над Досе де Октобре со 4-1.

Репрезентативна уреди

Гамара е репрезентативец на селекцијата на Парагвај на сениорско ниво, а своето деби го имал во пријателски натпревар во 2009 година против Чиле. Тој беше повикан и од селекторот Герардо Мартино за Светското првенство 2010-тата и покрај тоа што дотогаш имал само два официјални настпи за репрезентацијата.

Надворешни врски уреди