Роберто Фараоне Менела

Роберто Фараоне Менела (25 септември 1971 - 4 јуни 2020 година) бил италијански дизајнер на фин накит со седиште во Њујорк.

Личен живот

уреди

Менела бил роден и израснат на неговиот семеен имот во Торе дел Греко, град јужно од Неапол.[1][2] По завршувањето на средното училиште, Фараоне Менела присуствувал на правниот факултет во Италија на Универзитетот во Неапол Федерико II. Потоа се преселил во Њујорк за да се стекне со диплома по дизајн маркетинг во Парсонс новото училиште за дизајн.[3] Менела бил отворено геј и бил во врска со Амедео Скоњамиљо, кој бил и негов деловен партнер.Менела починал од рак во Торе дел Греко на 4 јуни 2020 година на 48-годишна возраст.

Кариера

уреди

Во 2001 година, Менела и Скогнамиглио лансирале фина линија за накит наречена Фараоне Менела од РФМАС Груп.

Откако бил видно прикажан во телевизиското шоу, Сексот и градот, профилот на Фараоне Менела бил прикажан како насловна приказна на WWD, што го привлекло вниманието на трговците на мало како Нејман Маркус и Бергдорф Гудман. Продавниците почнале да ја носат дизајнерската линија веднаш потоа. Во 2004 година, дизајнерското дуо ја започнало 5-годишна соработка со Каролина Херера.[4] Тие дизајнирале за модната куќа колекција на единствени парчиња инспирирани од модните фустани на Херера. По успехот на соработката, следната година дизајнерското дуо ја лансирале колекцијата Фараонот Менела Кутур.

Во 2006 година, дизајнерите лансирале АМЕДЕО, колекција на современ накит со модерни камеа, посветени на семејното наследство на италијанската камео уметност на Скогнамиглио.[5]

Во 2013 година, италијанскиот дизајнерски дуо лансирал дифузна линија на моден накит дизајнирана и продадена исклучиво на Home Shopping Network во САД и на QVC на меѓународно ниво. 

Колекциите Фараоне Менела и Амедео се претставени во Вог, Ел, Њујорк Тајмс, списание W, магазин V, Таун и канчри, Стајл.ком и Депарчрс, а ги носеле Нејман Маркус, Бергдорф Гудман, Хародс, Нет -a-Портер и Мода Операнди.[6] Нивниот водечки бутик се наоѓа на Горната источна страна на Менхетен во Њујорк, а нивните други локации се во Лондон, Порто Черво и Капри.[7] Покрај Сексот и градот, парчиња од Фараоне Менела и Амедео биле прикажани во „Ѓаволот носи Прада“, „Озборувачка“, „Вил и Грејс“, „Волстрит“ и „Комплицирано е“.

Награди

уреди
 • 2006 Награда за ѕвезда во подем од Fashion Group International[8]
 • 2007 100 највлијателни дизајнери на магазинот TIME во нивната област[9]
 • 2017 година, наградата „Андреа Паладио“ од саемот Виченца Оро за „Најдобар италијански дизајнер на накит“

Наводи

уреди
 1. Trebay, Guy (10 June 2020). „Roberto Faraone Mennella, Jewelry Innovator, Is Dead at 48“. The New York Times. Посетено на 10 June 2020.
 2. „About Us“. Faraone Mennella. Faraone Mennella. Архивирано од изворникот на 2018-07-15. Посетено на 20 May 2015.
 3. „RE:D Notes Late Summer 2008“. Parsons New School for Design. Посетено на 20 May 2015.
 4. „The First Years“. Faraone Mennella. Faraone Mennella. Архивирано од изворникот на 2018-07-15. Посетено на 20 May 2015.
 5. „Amedeo Sconamiglio“. Amedeo NYC. Архивирано од изворникот на 11 May 2015. Посетено на 20 May 2015.
 6. „Meeting Faraone Mennella“. Vogue. Vogue. 18 December 2012. Посетено на 2 June 2015.
 7. Turra, Alessandra (3 June 2012). „Faraone Mennella Opens in Capri“. Women's Wear Daily. Посетено на 2 June 2015.
 8. „Fashion Group International“. Fashion Group International.
 9. Kroll, Betsey (13 April 2007). „The Style & Design 100“. Time Inc. TIME 100. Посетено на 20 May 2015.