Ренау (германски: Rennau) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ренау
Споменик во Ренау
Споменик во Ренау
Споменик во Ренау
Грб на Ренау
Ренау во рамките на Германија
Ренау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Минклај (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,6 км2
Надм. височина 114 м
Население 694 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05356 / 05365
Портал www.grasleben.de
Местоположба на Ренау во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667Координати: 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667

Географија Уреди

Ренау се наоѓа северозападно од Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд.

Општински единици Уреди

Општината е поделена на следниве единици:

  • Амсторф
  • Ренау
  • Роторф на Клај

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди