Отвори го главното мени

Географија и местоположбаУреди


ИсториjaУреди

Во близина на селото Рајчани, во месноста Свиланово, во април 1905 година загинал Никола Карев, македонски деец, борец во националноослободителното движење на македонскиот народ, социјалист, претседател на Крушевска Република.[1]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Рајчани живееле 91 жител, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Рајчани имало 160 Македонци, егзархисти.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 33 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: [5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 91[2] 160[6] 331 382 350 272 134 67 54 33

РодовиУреди

Рајчани е македонско село.

Родови во селото се: Антовци (11 к.), Наковци (7 к.), Максимовци (7 к.), Николовци (9 к.) и Алексовци (3 к.) доселени родови, но не знаат од каде се доселени. Предците на споменатите родови се доселени кон крајот на 18ти или почетокот на 19ти век. Првите три рода потекнуваат од исто место; Нежиловци (3 к.) и Каврачанци (2 к.) доселени се во 1927 година, првите од селото Нежилово, а вторите од Каврак, кратовско.[7]

Редовни настаниУреди

Традиционално, секоја година на 27 април планинари, ученици, здруженија на граѓани и претставници на локалната власт го посетуваат местото на загинувањето на Никола Карев, каде се одржува историски час.

ЛичностиУреди

Починати

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Никола Карев
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 222.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133.
  7. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.