Рашант (монголски: Рашаант) е област во Монголија во покраината Хосвсгол.

Рашант област во Монголија
Рашант област во Монголија

49°07′24″N 101°26′13″E / 49.12333° СГШ; 101.43694° ИГД / 49.12333; 101.43694