Рачи Брдо - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Рачи Брдо
Рачи Брдо is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Рачи Брдо
Рачи Брдо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Рачи Брдо
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


могила
Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Рачи Брдо е могила од римското време. Се наоѓа на 3 км од селото Блатец, на десната страна од патот Блатец-Виница. Висока е 2 м, а во основата има пречник од 15 м.

ПоврзаноУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди