Ратечево Брдо (словенечки: Ratečevo Brdo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Ратечево Брдо
Ratečevo Brdo
Ратечево Брдо is located in Slovenia
Ратечево Брдо
Ратечево Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′6.6″N 14°12′14.2″E / 45.618500° СГШ; 14.203944° ИГД / 45.618500; 14.203944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна3,04 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000538500000538,5 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6255