Раовиќ — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Раовиќ
Раовиќ is located in Македонија
Раовиќ
Местоположба на Раовиќ во Македонија
Координати 41°56′35″N 21°13′4″E / 41.94306° N; 21.21778° E / 41.94306; 21.21778Координати: 41°56′35″N 21°13′4″E / 41.94306° N; 21.21778° E / 41.94306; 21.21778
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 213 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25166
Надм. вис. 1.179 м
Раовиќ на општинската карта
Раовиќ во Општина Сарај.svg

Атарот на Раовиќ во рамките на општината
Commons-logo.svg Раовиќ на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Општина Сарај.

ИсториjaУреди

Кон крајот на XIX век Раовиќ било село како дел од Тетовската каза на Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Раовиќ живееле 110 жители, сите Албанци.[1]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото имало 43 куќи со 273 Албанци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 213 жители, сите Албанци.[3]

Родови:Уреди

  • Родот Ерем (25 куќи) потекнува од племето Тсач во северна Албанија. Во Раовиќ дошле двајцата браќа Мурат и Демир во првата половина на XIX век. Од споменатите браќа потекнуваат денешните семејства.[4]

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

Доселеници:

  • Ченон или Чајан (15 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Овде се доселени од Љума во северна Албанија, нивни роднини се Ибишалар, Миналар и Исафалар кои живеат во Чајлане.
  • Ереме (25 к.) потекнуваат од фисот Тсача во северна Албанија.
  • Елез (18 к.) потекнуваат од фисот Красниќи во северна Албанија. Овде живеат од крајот на XVIII век, каде дошле браќата Елез и Рамадан.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 12 стр.
  5. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врскиУреди