Рамон Санчез Пизхуан Стадион

Рамон Санчез Пизхуан Стадион (шпански: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán; шпански изговор: [esˈtaðjo raˈmon ˈsantʃeθ piθˈxwan]) е фудбалски стадион во Севилја. Стадионот е домаќин на ФК Севилја. Тој беше, место каде што се одигра натпреварот од Лигата на Шампионите помеѓу Стеауа и ФК Барселона како и натпревари од Светското првенство во фудбал , полуфиналето помеѓу Германија и Франција.

Рамон Санчез
Ла бонбоњера де Нервион
Estadio Ramón Sánchez Pizjuán Preferencia and Gol Norte-2007-04-05.jpg
Место Севилја, Андалузија, Шпанија
Изграден 1955
Отворен 7 Септември 1958
Сопственик ФК Севилја
Архитект Џејмс Кокс/ Мануел Муноз Монастерио
Игра
Гледачи 42,500[1]

Овој стадион содржи една единствена легенда: фудбалската репрезентација на Шпанија никогаш не загубила меѓународен натпревар на овој стадион. Во Европските натпреварувања, Севилја загуби само три пати дома; од АЗ во 2006-07 Купот на УЕФА во групната фаза, против ЦСКА Москва во 2009-10 УЕФА Лига на Шампиони и против Реал Бетис во 2013-14 во Лигата на Европа.

Стадионот има 42,500 седишта и бил изграден во 1957 година. Тој го замени Стадионот Нервион.

Прекарот на стадионот е "Ла Бонбоњера" (шпански изговор: [la βomboˈneɾa]; се однесуваат на стадионот Алберто Ј Армандо, домот на стадионот на Бока Јуниорс или "Ла Бонбонера де Нервион" се должи на Нервион соседството, каде што се наоѓа стадионот

Светско првенство во Шпанија 1982Уреди

Стадионот беше една од локациите на Светското првенство во 1982 година, и се одржа на следните натпревари:

Дата Репрезентација #1 Резултат. Репрезентација #2 Групна фаза
14 Јуни 1982   Бразил 2–1   СССР Група 6 (Прв круг)
8 Јуни 1982   Западна Германија 3–3 (5–4 на пенали)   Франција Полуфинале
 
Рамон Санчез Пизхуан Стадион во Октомври 2015

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Претходник
Хејсел Стадион
Брисел
Лига на Европа
Финале

1986
Наследник
Пратерстадион
Виена