Ракова Бара е едно од селата во општина Кучево, Србија . Според пописот кој што се одржал во 2002 година, населението во селото брои 464 жители.[1]

НаводиУреди

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°33′22″N 21°40′14″E / 44.55611° СГШ; 21.67056° ИГД / 44.55611; 21.67056