Раичеица (Свето Митрани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Раичеица

Карта

Местоположба 41°19′17″N 21°18′18″E / 41.32139° СГШ; 21.30500° ИГД / 41.32139; 21.30500
Основни податоци
Место Свето Митрани
Општина Крушево
Тип

 населба  некропола


Период раноантичко време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Раичеицаархеолошко наоѓалиште во крушевското село Свето Митрани. Претставува раноантичка и хеленистичка населба и некропола. Се наоѓа на 700–800 м североисточно од селото, каде на простор од 200 × 100 м, во приватни ниви се забележуваат траги од градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови. Откриени се и повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9