Разме Кумбароски (Струга, 29 март 1944Струга, 11 ноември 2021) — македонски поет, романописец, есеист и преведувач.[1]

Разме Кумбароски
Роден(а)29 март 1944(1944-03-29)
Струга, Македонија
Починал(а)11 ноември 2021
Струга
НационалностМакедонец
Познат(а) попоезија

Животопис

уреди

Кумбароски е роден на 29 март 1944 година во Струга. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Во 1980 година магистрирал на Факултетот за политички науки во Загреб. Заедно со Д. Дурацовска е основач на мултимедијалното списание за литература и уметност „Форма“. Работи како секретар на меѓународната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“. Член на ДПМ од 1987 година.

Книжевно творештво

уреди

Разме Кумбароски е автор на поетските книги.[2]:

  • Зинда, 1982
  • Воден премин, 1984
  • Мусандра, 1988
  • Манастир, 1994
  • Троја, 1998
  • Потковица и зла месечина, 2003

Наводи

уреди
  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 134 - 135.
  2. Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 581. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)