Разговор со корисник:Ca7apult/Архива

Последен коментар: пред 12 години од Kiril Simeonovski на темата Наградени сте!

Здраво, Koyaanisqatsi9, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Brest-bot (разговор) 19:28, 11 јануари 2011 (CET)Одговори

10 години Википедија уреди

        Здраво, Ca7apult/Архива!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:09, 13 јануари 2011 (CET)Одговори

Благодарност уреди

Здраво. Најпрвин сакам да Ви пожелам топло добредојде на Википедија на македонски јазик. Ги забележав и Вашите придонеси и мислам дека се доста квалитетни. Доколку имате какви било прашања во врска со Википедија, слободно прашајте ме на мојата корисничка страница. Поздрав и успешно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:40, 17 јануари 2011 (CET)Одговори

Здраво и од мене. Вашите придонеси се добредојдени на википедија на македонски јазик. Не ми е јасно зошто ја вративте вашата создадена страна Детална Кока? Доколку ви е потребна помош, слободно обратете се на било кој поискусен уредувач--Тиверополник (разговор) 17:03, 19 јануари 2011 (CET)Одговори
Да, да, извини моја грешка, не забележав. Продолжи и понатаму, што и да не ти биде јасно, слободно праши ме.--Тиверополник (разговор) 17:50, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

Би те советувал неколку почетнички работи на википедија, кои не се тешки. Кога создаваш страница:

  • Обиди се истата да ја категоризираш. Ова е многу лесно. Пример: Gorillaz (албум) би можело да се категоризира во Категорија:Gorillaz, Диетална Кока во Категорија:Кока-Кола и.т.н.
  • Обиди се да на крајот од секоја страница ставиш врски кон другите википедии. Како се постапува најлесно: На англиската википедија на крајот од статијата постојат врски од другите википедии за статијата Gorillaz (албум):

ca:Gorillaz (àlbum) da:Gorillaz (album) de:Gorillaz (Album) es:Gorillaz (álbum) fr:Gorillaz (album) hr:Gorillaz (album) it:Gorillaz (album) ka:Gorillaz (ალბომი) hu:Gorillaz (album) nl:Gorillaz (album) pl:Gorillaz (album) pt:Gorillaz (álbum) ru:Gorillaz (альбом) sv:Gorillaz (musikalbum)

Истите преку copy/paste ги пренеси на нашата статија, на македонски, и притоа додади en:Gorillaz (album), односно за англиската. Не заборавај истото да го направиш и на англиската, односно да ставиш mk:Gorillaz (албум) за македонска врска. Можеби ќе треба малку да прочиташ Помош:Како да уредам страница или Википедија:Помош. За наградите, обично тие ги доделуваат администраторите на оние уредници кои уредуваат определен временски период. Сметам дека ова е најмалиот проблем. Наградите следуваат по уредувањето на статии.--Тиверополник (разговор) 18:01, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

Ги заборави врските кон другите вики изданија.
  • Обиди се да на крајот од секоја страница ставиш врски кон другите википедии. Како се постапува најлесно: На англиската википедија на крајот од статијата постојат врски од другите википедии за статијата Gorillaz (албум):
ca:Gorillaz (àlbum)
da:Gorillaz (album)
de:Gorillaz (Album)
es:Gorillaz (álbum)
fr:Gorillaz (album)
hr:Gorillaz (album)
it:Gorillaz (album)
ka:Gorillaz (ალბომი)
hu:Gorillaz (album)
nl:Gorillaz (album)
pl:Gorillaz (album)
pt:Gorillaz (álbum)
ru:Gorillaz (альбом)
sv:Gorillaz (musikalbum)

Истите преку copy/paste ги пренеси на нашата статија, на македонски, и притоа додади en:Gorillaz (album), односно за англиската. Не заборавај истото да го направиш и на англиската, односно да ставиш mk:Gorillaz (албум) за македонска врска.--Тиверополник (разговор) 18:19, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

Мислам дека ти се допадна--Тиверополник (разговор) 19:19, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

Награда уреди

 
За вложениот труд во збогатувањето на содржините на Википедија на македонски јазик.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Ја заслуживте оваа награда, која претставува само знак на внимание и почит кон Вашите досегашни придонеси на Википедија на македнски јазик. Се надевам дека ќе продолжите со одличните придонеси и понатаму, а доколку имате потреба од помош, слободно обратете ми се на мојата корисничка страница. Поздрав и успешно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:20, 21 јануари 2011 (CET)Одговори

Зголемување на содржина во KB уреди

Здраво. Тоа значи дека со уредувањето, содржината во статијата се зголемила за толку килобајти. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:15, 22 јануари 2011 (CET)Одговори

Мали совети уреди

Здраво. Огромна благодарност за Вашата голема активност на Википедија на македонски јазик. Само ќе Ве посоветувам ако може да додавате категории и врски кон другите јазици во статиите, бидејќи со тоа се олеснува пронаоѓањето на статиите, бидејќи врска кон нив ќе има и во соодветните категории и на другите јазични изданија на Википедија. Гледам дека Тиверополник убаво Ви објаснил за ова, но сепак можам и јас да Ви објаснам повеќе. Продолжете со одличните придонеси и понатаму. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:19, 24 јануари 2011 (CET)Одговори

За сликите уреди

Пред се здраво и од мене и големо браво за сите статии кои ги направивте. Во глобала Вашите статии се во ред, но има проблем со сликите кои ги подигнувате. Имено на Википедија на Македонски јазик се трудиме да го редуцираме бројот на слики, а со тоа и самото подигање на слики. Сликите кои сте ги подигнале најверојатно ќе бидат избришани, пред се поради прекршување на авторските права и ненаведувањето на извор и лиценца. Нашиот проект има сопствен проект со слики кој се вика Ризница и се наоѓа тука. Таму има преку 8 милиони фотографии кои може слободно да ги коиристите. Ваше е само да ја пронајдете вистинската и да ја вметнете во статијата на следниов начин: [[File:Macedonian gajda.jpg|thumb|220px|Гајдата на дедо Стојко ]]. Со овој начин сликата ке се вметне и ќе се појави во соодветната статија. Ако имате некое прашање слободно пишете на мојата страна за разговор. Поздрав и пријатна работа--Р ашо  21:44, 24 јануари 2011 (CET)Одговори

Не, од Google earth во никој случај. Сликите или мора да бидат исклучиво твои (ти си сликал) или од Ризницата. Едноствано е. Еве на пример види тука. Ова е категоријата на ризницата од езерото Окичоби. Еве ископирај ја оваа слика и стави ја во статијата [[Image:Okeechobee lake from space.jpg|thumb|220px|Сателитска снимка на езерото ]] и ќе видиш дека е едноставно. позз и пријатно уредување--Р ашо  23:13, 24 јануари 2011 (CET)Одговори
Неможеш да бришеш слики бидејќи не си администратор. Можеш само да ги одстраниш од статиите, но сепак некој администратор ќе треба да ги брише. Како и да е ти продолжи со пишувањето, а јас ќе одам кај постарите статии и ќе ги средам.--Р ашо  23:17, 24 јануари 2011 (CET)Одговори
Да го избришам ли твоето старо лого?  --Р ашо  23:40, 24 јануари 2011 (CET)Одговори
Нема теорија слика од ризницата да не оди на оваа википедија. провери дали е точно името на сликата. Да не мислиш на оваа  ?--Р ашо  23:53, 24 јануари 2011 (CET)Одговори

Мноогу ти фала за помошта :D уреди

Фала ти ми успеа конечно ако не приметуваш ги заменувам несигурните слики со слики од ризницата. --2z (разговор) 23:56, 24 јануари 2011 (CET)Одговори

Супер. Еве јас ги бришам тие веќе што не се употребуваат. поздрав--Р ашо  23:57, 24 јануари 2011 (CET)Одговори

Автпотврдени уредувања уреди

Здраво. Вашите уредувања автоматски се потврдуваат веднаш по зачувувањето, што го олеснува уредувањето и потребата од потврдување на истите од страна на другите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:13, 25 јануари 2011 (CET)Одговори

P.S. Всушност, со надминувањето на одреден број уредувања, автоматски станувате уредувач.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:18, 25 јануари 2011 (CET)Одговори

Мислам дека го добивте одговорот--Тиверополник (разговор) 18:26, 25 јануари 2011 (CET)Одговори

Селска чешма уреди

На секое јазично издание, заедницата има избрано некое име за оваа страница. На Википедија на македонски јазик, тоа е „селска чешма“, а објаснувањето е заради тоа што во минатото ова место претставувало традиционално место за собиранки и меѓусебни разговори. Како такво, местото останало битов елемент од животот во минатото, а поради сличноста на намената овде, страницата за слободен разговор е именувана така. За жал, корисниците не се во можност да се соберат заедно и да поразговараат, па затоа се одржуваат Вики средби кои имаат за цел запознавање на корисниците во вистинскиот живот.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:01, 29 јануари 2011 (CET)Одговори

Јас би сакал да додадам и дека првобитно и на англиската Википедија името на овој дел од веб-страната се нарекуваше "Village pump". --FlavrSavr (разговор) 17:26, 29 јануари 2011 (CET)Одговори

Категоризација уреди

Здраво 2z, како си? Гледам правиш прекрасни статии од најразлични области, но повторно не ставаш врски со останатите википедии и категоризација на истите. бидејќи си автоматски проверувач на статиите, станува потешко да другите го прават ова. Молам за разбирање. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:57, 30 јануари 2011 (CET)Одговори


Прилагодување на потпис уреди

Здраво. Отвори ја твојата странциа за разговор и ќе забележиш дека околу внатрешната врска на корисничкото име на Рашо има посебни симболи за менување на бојата. Потребно е да додадеш исти такви и околу твоето корисничко име, по што по секое потпишување со алатката во алатникот ќе се прикажува изменетиот потпис. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:50, 1 февруари 2011 (CET)Одговори

Ре:Еј уреди

Нормално, тоа сигурно е една од најлесните работи на вики. Поздрав до тебе и продолжи со исто темпо. Ние сме овде да си помагаме. --Тиверополник (разговор) 23:45, 3 февруари 2011 (CET)Одговори

Хаа, фала ти... Поздрав... Се надевам дека ќе добиваш безброј награди на вики... Поздрав и за се што ти треба, овде сме--Тиверополник (разговор) 23:59, 3 февруари 2011 (CET)Одговори

Инфокутии уреди

Здраво. Уредувањето на инфокутиите е многу сложена работа, која бара многу големо внимание при уредувањето. Всушност, потребно е да се уреди шаблон, во кој доколку има и една непрецизност кутијата нема да излезе. Најпрво, сакам да те посоветувам да разгледаш како се уредени некои од другите инфокутии, па потоа да започнеш да уредуваш нова. Инаку, инфокутија може да уреди секој, па не е потребно администраторско внимание. Поздрав и многу успех.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:07, 5 февруари 2011 (CET)Одговори

Можеби инфокутиите за шахист и за град ќе ти бидат од помош. Внимавај, бидејќи двете се уредени на различен начин. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:09, 5 февруари 2011 (CET)Одговори

Викивести уреди

Здраво, како си? Прво да ти кажам многу не сум запознаен со отстапувањето на дневни вести, но ќе барам и ако најдам че ти одговорам. Што се однесува до проектот, сметам дека е одличен, но сепак мислам дека немаме во моментот доволен број на уредувачи кои ќе работат само на тоа. Поздрав--Тиверополник (разговор) 17:17, 24 февруари 2011 (CET)Одговори

Инфокутија уреди

Што се однесува до она што го бараш, шаблонот се вика Инфокутија Албум. Доколку сакаш да пробаш (мислам дека веќе знаеш), слободно оди copy/paste од англиската , а потоа смени во кирилично за статијата на Лудо срце (албум). Мислам дека се разбравме нели??--Тиверополник (разговор) 23:26, 24 февруари 2011 (CET)Одговори

Па ок тогаш, веќе кога го имаш земано шаблонот за ТП, тогаш менувај податоци... или сакаш јас да средам... --Тиверополник (разговор) 23:51, 24 февруари 2011 (CET)Одговори

 Ок Средено--Тиверополник (разговор) 23:58, 24 февруари 2011 (CET)Одговори

Шаблони за никулци уреди

Здраво. Како е? Сакам да те информирам сека шаблон за Света Луција веќе има и тој што ти го направи го пренасочив кон постоечкиот. Кога правиш шаблони за никулци за држави, следи го примерот на Шаблон:Уругвај-никулец (јас го поправив). Односно користи го како основа тој, само смени го името на државата во сликата и во категориите. Мора да ги има тое две категории. Позз--Никола Стоіаноски 15:50, 28 февруари 2011 (CET)Одговори

Другите два шаблона ги имаше веќе на википедијава.--Р ашо  16:00, 28 февруари 2011 (CET)Одговори

Шаблон за хели уреди

Ова е голема работа, пред се треба да знаеш што ќе пишуваш. [:http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Bell_Aircraft Bell Aircraft] е само еден пример за ова, а ги има кој знае колку. Види еден список на пример. --Тиверополник (разговор) 19:45, 4 март 2011 (CET)Одговори

не мислев на таков шаблон мислев за шаблон за осовни информации за хеликоптер како на пример овој

Инфокутија за хеликоптери уреди

Здраво. Гледам дека добро си започнал и брзо учиш. Сепак, се јавуваат некои проблеми кои ќе мора да се поправат. Моментно нема да можам, но подоцна или утре ќе земам да ги поправам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:23, 4 март 2011 (CET)Одговори

Направив неколку измени во целиот шаблон и сега истиот е готов и подготвен за употреба. На здравје користење! Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:33, 5 март 2011 (CET)Одговори

Гледам дека под димензии, маса и перформанси има повеќе податоци, кои изгледаат некако натрупано. Ако имаш вакви податоци за сите видови хеликоптери, би можело да се одвојат овие елементи одделно, со што би биле прикажани поуредно. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:43, 5 март 2011 (CET)Одговори

Промена на корисничко име уреди

Здраво. Забележав дека сакаш да го промениш корисничкото име, а единствена можност за да се префрлат придонесите е доколку твоето сегашно корисничко име се промени со новото. Тоа може да го изврши некој од бирократите, па добро е да им се обратиш на нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:08, 7 март 2011 (CET)Одговори


Наводи уреди

Здраво. Доколку сакаш да додадеш наводи, потребно е да ги користиш записите <ref></ref>, додавајќи ги веднаш по реченицата или текстот за кој се наведуваат. Но, за да може целосно да се прикаже содржината на наводите, потребно е да се додаде нов дел, насловен „Наводи“, под кој ќе го наведеш истоимениот шаблон. Овој дел, задолжително се додава по содржината во статијата. Полесно е да ја употребуваш соодветната алатка, наведена во алатникот за викифицикација подолу. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:30, 7 март 2011 (CET)Одговори

Наслов уреди

2z, здраво. Сакам да те известам дека вашите последни промени не се според принципите на Википедија, и истите ќе треба односно ќе мора да бидат избришени. Убаво би било Вие тоа да го направите. Поздрав и се надевам на разбирање--Тиверополник (разговор) 19:41, 14 март 2011 (CET)Одговори

Да се надоврзам на Тиверополник: не смееш да вршиш пренасочувања од главниот именски простор (каде што стојат статиите) до корисничкиот именски простор, како на пример Наслов -> Корисник:Тој-и-тој/потстраница. Имавме одлучено дека за било какви заебанции, кориснички кутии, шаблони и лични страници (т.е. сè што не е енциклопедиско) најубаво е да се користат потстраници од корисничкиот именски простор. Поздрав :) --Brainmachine (разговор) 20:38, 14 март 2011 (CET)Одговори

Предлог, ре уреди

Па веќе си почнал да ги правиш, ако сакаш допиши ги. Јас ги средив називите во шаблонот, и ги средив називите низ трите статии што си ги направил. Бидејќи правам статии за знамиња не знам дали ќе имам време за овие области, но ќе помогнам колку можам. ПозззНикола Стоіаноски 19:49, 16 март 2011 (CET)Одговори

Сакам да те информирам дека областите кои ги правеше ги преименував во окрузи, бидејќи тие се дел од поголема административна единица наречена област. Значи има во Албанија, област, па округ и на крај општини. позз--Никола Стоіаноски 00:03, 17 март 2011 (CET)Одговори

VasilC уреди

Здраво, Васил, бидејќи си го направил корисникот VasilC, не можам да те преместам баш на тоа име. Сакаш некое слично? --FlavrSavr (разговор) 11:11, 19 март 2011 (CET)Одговори

Те преместив на Vasil1234 зошто и Vasil123 беше земено. Задоволен? :) --FlavrSavr (разговор) 15:06, 19 март 2011 (CET)Одговори
Нема проблем... инаку, може да ги потпишуваш твоите коментари со тоа што ќе кликнеш на четвртото копче по ред во менито за уредување горе. Поздрав. --FlavrSavr (разговор) 15:41, 19 март 2011 (CET)Одговори
Не... --FlavrSavr (разговор) 16:50, 19 март 2011 (CET)Одговори

Слики уреди

Здраво Васил. Дали да ги избришам сликите кои си ги подигнал од типот како оваа. --Р ашо  14:07, 20 март 2011 (CET)Одговори

 Ок Готово --Р ашо  17:30, 20 март 2011 (CET)    Сега во поглед со подигнати слики си еден од посовесните. Позз и ерлија ново корисничко имеОдговори

Известување уреди

Здраво Васил. Еве ок е. Како е кај тебе? Одлична работа со статиите за Албанија, секоја чест. Деновиве ќе ги разгледам за правопис. Продолжи и понатака со одличната работа. Позз--Никола Стоіаноски 00:59, 27 март 2011 (CET)Одговори

Слика како врска уреди

Здраво. Кажи ми конкретно за што ти треба, бидејќи постојат различни начини на уредување, кои се применети на различен начин. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:37, 17 април 2011 (CEST)Одговори

Блескава награда за неуморното уредување уреди

 
За неумрното уредување на Википедија на македонски јазик.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Одлична работа Васил во сите сегменти на уредувањето, а особено околу уредувањето на статии за познати кајакари. Продолжи така и понатаму. Има уште многу работи кои треба да ги има на Википедија на македонски јазик и се очекува да бидат уредени од луѓето како тебе.:) Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:25, 23 април 2011 (CEST)Одговори

Интервики уреди

Здраво Васил, само мало потсетување да не испушташ да ставиш интервики врски до другите википедии за истата статија. Значи Василиј Маилов најдолу во статијата мора да содржи [[en:Vasiliy Mailov]] (во случајов само уште англиската има статија за него). Поздрав и само напред --Б. Јанкулоски (разговор) 14:11, 8 мај 2011 (CEST)Одговори

Те замолувам, кога даваш оценка, претходно да ги категоризираш или да им ставиш интервики на статиите. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:56, 9 мај 2011 (CEST)Одговори
Бидејќи си веќе оценувач на статите, ова означува дека кога една статија би била делумно готова, таа би требало да содржи: категоризација, интервики и можеби некој шаблон. Категоризација би требало да знаеш што е нели? Интервики е она што погоре ти го објаснува Bjankuloski, односно поврзување на нашата вики со останатите. Ова би ја растеретило мојата работа при оценувањето. Фала и поздрав. Доколку имаш нешто нејасно слободно прашај--Тиверополник (разговор) 17:01, 9 мај 2011 (CEST)Одговори

Покана за Вики средба уреди

      Здраво, Ca7apult/Архива!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:06, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Слон кој го предложивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 16 јуни 2011. Одлична работа! --Kiril Simeonovski (разговор) 12:43, 16 јуни 2011 (CEST)Одговори

Оценувач уреди

Здраво, како е? Ќе можеш да видиш, коментираш и евентуално гласаш за кандидатурата за оценувач на еден (веројатно) португалски корисник? Позз--Никола Стоіаноски 10:21, 21 јуни 2011 (CEST)Одговори

Слика на ризницата уреди

Здраво Васил. Ќе те замолам на оваа слика што си ја подигнал на заедничката ризница, да и ставиш лиценца за да не ја избришат. Позз--Р ашо  10:10, 26 јуни 2011 (CEST)Одговори

Награда за трудољубивост и посветеност уреди

 
За трудољубивост и посветеност во работата.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Секоја чест! Продолжете така и понатаму.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:25, 28 јуни 2011 (CEST)Одговори

Награда од областа на географијата уреди

 
За придонесите од областа на географијата
од Kiril Simeonovski (разговор)

Одлична работа! И не заборавај дека има уште многу работи кои може многу лесно да се научат со нивното уредување на Википедија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:16, 12 јули 2011 (CEST)Одговори

Крушевска република уреди

Здраво. Далчо ме извести дека статијата е готова, па можеш слободно да ја предложиш. Не заборавај да го додадеш бројот 2 во заграда по насловот на статијата, бидејќи станува збор за кандидатура по втор пат (на пр. „Википедија:Кандидати за избрана статија/Даме Груев (2)“). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:28, 14 јули 2011 (CEST)Одговори

Предложи ја повторно статијата во нова кандидатура, бидејќи старата е веќе извршена. Наместо „ИМЕНАСТАТИЈА“ внеси „Крушевска република (2)“. Потоа, јас ќе се погрижам околу другото. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:47, 14 јули 2011 (CEST)Одговори

Несоодветни промени уреди

Здраво. Најпрво е потребно да ја обележиш промената како „несоодветна“, со што истата нема да биде одобрена и чека да биде вратена или уредувањето да биде целосно откажано. Значи ќе треба и да го вратиш или откажеш уредувањето. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:07, 15 јули 2011 (CEST)Одговори

Шаблон:Африка по тема уреди

Види ја страната за разговор. Поз--Никола Стоіаноски 00:08, 22 јули 2011 (CEST)Одговори

Да знам за тоа и јас се мислев да ги одделам, но проблемот е следен. Тој шаблон се користи за се што е поврзано за Африка, па така на пример ако се прави Економија на X, тогаш имаме статија и Економија на а Света Елена, Успение и Тристан да Куња. Ако ги одделиме ќе имаме статии Економија на Света Елена и Успение и Еконимија на Тристан да Куња. Ова е сосема грешно и ќе ги поремети сите статии бидејќи сите три острови функционираат како една единица, а не посебно (освен за локалните грбови и знамиња). Единствено што може да се направи во овој случај (уникатен за Африка) е да се стави врска на Тристан во статијата за грбот (и знамето) на Света Елена и двата грба и знамиња да имаат врски во статијата Света Елена, Успение и Тристан да Куња. Има и друга можност, англиската Википедија има шаблон за грбови на сите британски територии, но ќе го направам деновиве ако ти треба. Позз--Никола Стоіаноски 00:22, 22 јули 2011 (CEST)Одговори

Проверка уреди

Здраво Vasil1234, како оди? Би те замолил да внимаваш при оценувањето. Ова се однесува за статијата Полово размножување, која е беше оценета одф тоја страна. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 01:07, 22 јули 2011 (CEST)Одговори

Рашо веќе ја вратил. Поздрав--Тиверополник (разговор) 00:20, 24 јули 2011 (CEST)Одговори

Крушевска република уреди

  Статијата Крушевска република, која Вие ја предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Доколку знаете некоја друга статија која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одличн работа! Се надевам дека ќе продолжиш и понатаму да придонесувш околу избраната содржина на главната страница.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:05, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Езеро Восток, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:12, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

Во врска со некои статии уреди

Би те замолил да обрнеш внимание на овие статии, кои според мене се добро напишани, но сеуште не се прегледани

Теорија_на_еден_куршум
Travian
Цирка


(Stefanilievski123 (разговор) 04:52, 3 август 2011 (CEST))Одговори

Награда за статии за Нобеловци уреди

 
За збогатувањето на Википедија со статии за Нобеловци
од Kiril Simeonovski (разговор)

Одлична работа Васил! Те охрабрувам да продолжиш со одличните уредувања за Нобеловците и понатаму. За полесно уредување, мислам дека би можел да се послужиш и со соодветните страници за секоја награда одделно (Нобелова награда за литература, физика, хемија и др.). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:01, 13 август 2011 (CEST)Одговори

Ветрови уреди

Здраво. Ова со ветровите е многу паметна работа. Имаат содржина, а и лесно и брзо се уредуваат. Позз.-:)--Kiril Simeonovski (разговор) 15:31, 14 август 2011 (CEST)Одговори

Статии за реки уреди

Здраво Васил. Забележав дека уредуваш статии за реки, па ми текна дека постои инфокутија река. Обиди се да ставиш некои информации во инфокутијата, по што мислам дека истата пополнета ќе се појави како што треба. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 02:24, 18 август 2011 (CEST)Одговори

О, извини. Забележав дека ова е само за статијата за реката Авача. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 02:27, 18 август 2011 (CEST)Одговори

Инфокутија уреди

Здраво. Мислам дека е одлично. Сега само треба да започнеме да го употребуваме. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:09, 18 август 2011 (CEST)Одговори

Во право си. Треба некако да го убедиме дека инфокутиите ги разубавуваат статиите. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:21, 18 август 2011 (CEST)Одговори

Археолошки локалитети уреди

Здраво. Ако си заинтересиран прашај го Рашо, кој мислам дека ја има целата карта и ќе ти испрати материјали. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:31, 19 август 2011 (CEST)Одговори

Категорија уреди

Имаш грешка во името - Категорија:Национални симболи на Ангилја‎? -Виолетова (разговор) 18:44, 22 август 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Знаме на Обединетите Нации, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 август 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:22, 23 август 2011 (CEST)Одговори

Шаблон:Инфокутија САД округ уреди

Здраво Васил. Шаблонот е готов и може да започнеш со неговата употреба. Доколку се појави некој проблем, извести ме веднаш. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:11, 24 август 2011 (CEST)Одговори

Окрузи во САД уреди

Здраво. Ќе те замолам ако може да почекаш малце со уредувањето на окрузите. Мислам дека е најдобро да се направи план за тоа како да изгледа една статија, со цел да се избегне создавањето на статии со по една реченица. Гледам дека на некои јазични изданија ова е одлично решено. Исто така, се појави и проблем со инфокутијата, односно треба уште некои делови да се преведат. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:30, 24 август 2011 (CEST)Одговори

Се надевам дека си заинтересиран за уредување на сите окрузи, па затоа ќе изработам план на содржината на секоја статија.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:37, 24 август 2011 (CEST)Одговори
P.S. За почеток, ќе го преведам шаблонот со сите окрузи во сојузната држава Алабама.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:39, 24 август 2011 (CEST)Одговори

Работата е да се додаде што е можно повеќе содржина, а сето тоа да оди брзо. Добар пример за тоа може да биде статијата „Алба (округ)“. Лесно се уредува, а и има некоја содржина која статијата ја прави со средна големина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:27, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Конечно успеав да го досредам шаблонот и да го уредам примерокот за уредување. Обиди се да уредуваш со копирање, менувајќи само неколку ситници, како врски кон надворешни страници, имиња и бројчени податоци. Исто така, внимавај кога станува збор за броеви кои завршуваат на 1, наместо жители треба да стои жител. Поздрав и пријатно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 03:12, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Мислам дека е добро да се поделиме. Ти создавај ги страниците, менувај ги бројките и имињата, додека јас ќе ги менувам наводите и сликата со старосната структура. И не заборавај, дека во македонскиот јазик за разлика од англискиот, илјадарките се одвојуваат со точка, а децималите со запирка. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:34, 25 август 2011 (CEST)Одговори

И кога уредуваш, не заборавај да ги замениш сите бројки. За врски кон другите Википедии, додавај само кон Википедија на англиски. Останатите ќе бидат автоматски додадени. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:38, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Не знам што да кажам. Знам дека е напорно да се заменуваат сите бројки, но барем статиите се посодржајни и изгледаат поубаво. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:23, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Архивирање на страници уреди

Здраво. Мислам дека имам забележано твои архивирани страници за разговор ако не се лажам (1, 2, 3 и 4). Сè што треба да направиш е да ги ставиш некаде овие страници и на твојата моментна страница да продолжиш од каде што завршува последната архивирана страница. Не зсаборавај дека доколку станува збор за разговор во тек, истиот не е етички кон соговорникот да го архивираш. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:20, 26 август 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Германско царство, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 7 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:09, 7 септември 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Рајхсвер, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 7 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:09, 7 септември 2011 (CEST)Одговори


HotCat уреди

Здраво. Оваа алатка овозможува автоматско додавање на категорија во статијата, без притискање на јазичето „Уреди“. Може да ја додадеш преку прилагодување на твоите нагодувања во горниот дел од екранот. Отвори го јазичето и во горниот дел ќе ти се појават два реда со повеќе јазичиња, од кои последното во долниот носи наслов „Алатки“. Кога ќе го отвориш ќе забележиш повеќе поднаслови на алатки и под алатки за уредување е потребно да ја обележиш алатката HotCat. Откако ќе ги зачуваш изменетите нагодувања, промените ќе можеш лесно да ги воочиш, со тоа што во долниот дел од било која страница ќе ти се појавува знакче „+“, со чиешто притискање си во можност автоматски да додадеш категорија. Поздрав и успешно користење на алатката.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:14, 11 септември 2011 (CEST)Одговори

Статии од Македонска енциклопедија уреди

Здраво Васил. Да, енциклопедијата е спорна, но само за некои теми, кои мислам дека ти се познати. Инаку, поголем проблем може да биде доколку буквално ге препишуваш содржините, што може да предизвика спор околу авторските права. Затоа, би те посоветувал барем стилистички да обликуваш некои делови и по можност да додадеш и по некој факт од други извори, со цел да се избегне недозволеното преземање. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:12, 26 септември 2011 (CEST)Одговори

Ора уреди

Здраво. Би те замолил само кога правиш никулци за македонските ора, на крајот ставај го вој шаблон {{Оро-никулец}}. --Р ашо  18:25, 28 септември 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Вилхелм II, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 30 септември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 14:47, 30 септември 2011 (CEST)Одговори

Јубилејна статија уреди

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:33, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори

Добри и избрани статии уреди

Здраво Васил. Немој да ме разбереш погрешно, но избраните статии ги избираме врз основа на критериуммите. Имало многу теми, кои биле спорни, но статиите го одрекле правото да се гласа против. Што се однесува до статиите означени како „добри“, на главната страница на Википедија на германски се објавуваат и добри статии, а не само избрани. Ова би можело да се воведе и кај нас, при што дури би можеле да објавуваме различна статија секој ден. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 02:24, 15 октомври 2011 (CEST)Одговори

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година уреди

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:09, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори

Јубилејна статија уреди

Здраво. Не сакам да бидам здодевен, но мислам дека е добро барем ако ништо друго да го одбележиме јубилејот со гласање за јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:53, 26 октомври 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Џозеф Далтон Хукер, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 26 ноември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:39, 26 ноември 2011 (CET)Одговори

Технички подобрувања на Википедија на македонски јазик уреди

Здраво. На селската чешма предложив неколку технички подобрувања, кои мислам дека ќе го подобрат квалитетот на Википедија на македонски јазик. Мислам дека е многу важно, па затоа Ве повикувам на дискусија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:33, 10 декември 2011 (CET)Одговори

Гласање за јубилејна статија уреди

Здраво. Мало потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:18, 11 декември 2011 (CET)Одговори

Наградени сте! уреди

  Уредничка награда
Секоја чест за обемните придонеси досега. Се надевам дека ќе имаш голем мотив за уредување и во иднина.:) Kiril Simeonovski (разговор) 13:56, 20 декември 2011 (CET)Одговори

Да, се разбира. Квалитетот е поважен од квантитетот, а акитвниот корисник се огледа и во двете. Најважно е да имаме многу активни корисници и што е можно поголем број на посетители. Посетеноста значително се зголеми во последните неколку месеци, што значи дека има интерес во содржините кои ги создаваме. Сега преостанува да привлечеме што е можно поголем број на активни корисници. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:09, 20 декември 2011 (CET)Одговори

Назад на корисничката страница на „Ca7apult/Архива“.