Рагол е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Рагол
Знаме на Рагол
Знаме
Координати: 36°59′N 2°40′W / 36.983° СГШ; 2.667° ЗГД / 36.983; -2.667
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна27 км2 (10,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000425000000425 м
Население (2005)
 • Вкупно367
 • Густина13,6/км2 (35,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

ДемографијаУреди

Демографски развој на Рагол помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

398

390 391 392 386 382 367

Source: INE (Spain)

Надворешни врскиУреди

  • * (шпански) Rágol - Diputación Provincial de Almería