Равен (Хаме)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Равен

Карта

Местоположба 41°33′6″N 20°31′36″E / 41.55167° СГШ; 20.52667° ИГД / 41.55167; 20.52667
Основни податоци
Место Хаме
Општина Дебар
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Равенархеолошко наоѓалиште во дебарското село Хаме. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа источно од селото, високо во планината, каде при изведување на земјени работи биле откриени гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069