Раби „Раб“ Хауел (12 октомври 1869 – 1937) бил професионален фудбалер од деветнаесеттиот век кој играл за Шефилд Јунајтед и Ливерпул првенствено како дефанзивец. Роден во Винкобанк во Шефилд, тој бил со ромско потекло и бил првиот Ром што играл за Англија, победувајќи на два натпревари.[1]

Раб Хауел

Клубска кариера уреди

Шефилд Јунајтед уреди

Хауел бил многу вешт играч и покрај неговата мала големина (5 стапки и 5 инчи или 1,65 метри), играјќи како шпиц полубек или внатре десно. Тој ја започнал својата кариера со клубот од Шефилд Еклсфилд и исто така играл за Ротерам Свифтс пред да потпише заедно со двајца други играчи на Свифтс, Артур Вотсон и Мајкл Витам за новоформираниот Шефилд Јунајтед во март 1890 година.[2] Иако го имал своето деби како напаѓач, Хауел набрзо бил преместен во одбраната каде што играл до крајот на својата кариера. Тој освоил промоција со Блејдс во Првата дивизија во 1893 година, а во 1897-98 година, шампионски медал.

„Раб Хауел“, забележа соиграчот на играчот од Шефилд Јунајтед, Ернест Нидам,

„Циган по раѓање, можеби дел од својата неисцрпна виталност му должи на своето среќно родителство. Сигурно е дека ниту еден маж не е понеуморен. На позицијата на десната рака, овој лесен играч (9.12 фунти или 57.3кг.) секогаш се истакнува. Тој се радува на средбата со најдоброто од напредните крила, а ако надворешниот човек се препушти на дриблинг, тој се држи до него како пијавица. Сум видел многу дуели помеѓу него и Фред (Спиксли од средата), и генерално Хауел најдобро се снајде. За жал, тој премногу сака да ја држи топката предолго и губи многу можности“.[3]

Хауел честопати се разочарувал со клубската хиерархија која наметнувала строги кодекси на однесување на нивните играчи и редовно се појавувала пред Фудбалскиот комитет под обвинение за „недолично однесување“, иако тоа често резултирало со тоа што му било понудено зголемување на платата и барал „да ја поправи својата начини“.[2] Сепак, требало да му се упатат посериозни обвинувања, бидејќи во неговата последна сезона во клубот се веруваше дека се обидел да игра против ривалите за Чемпионшип Сандерленд, постигнувајќи два автогола.[4] Никогаш не биле покренати обвиненија, но Хауел одигра само уште еден натпревар за Јунајтед пред да биде тивко продаден на Ливерпул.[2] Тој го напуштил Брамал Лејн играјќи 5 години, со преку 200 настапи за клубот. Сепак, нема докази за местење натпревари. Поверојатното објаснување за неговото ненадејно заминување била неговата вонбрачна афера: тој основал друго семејство во Ланкашир откако заминал во Ливерпул. Таков скандал во Викторијанско време ќе е премолчен.

Ливерпул и Престон Норт Енд уреди

Во април 1898 година Хауел бил префрлен во Ливерпул за сума од 200 фунти, со што дебитирал за клубот на натпреварот против Астон Вила. За Ливерпул играл 68 пати и не постигнал гол. Три години подоцна тој се преселил во Престон Норт Енд, каде што неговата кариера била завршена со скршена нога во 1903 година.

Меѓународна кариера уреди

Хауел постигнал еднаш за државната репрезентација, на неговото деби во поразот од 9-0 од Ирска во април 1895 година. Неговиот втор и последен настап дојде во победата против Шкотска четири години подоцна.

Почести уреди

Шефилд Јунајтед

Личен живот уреди

Се чини веројатно дека Хауел е роден и живеел како дете во ромски логор во Шефилд. Професијата на неговиот татко била наведена на неговиот извод од матична книга на родените како „бесом-мејкер“. Меѓутоа, до времето на пописот во 1871 година, семејството живеело во куќа во Стокс Хил во Еклсфилд. Некои од дезинформациите за Раб доаѓаат од луѓето кои верувале во интервјуто што тој го дал на програмата на денот на натпреварот во 1897 година, каде што, меѓу другото, вели, вртејќи ги луѓето по себе, дека живеел во караван: што очигледно не го сторил како што покажуваат пописите од пописот.

Наводи уреди

  1. „Gypsy and traveller footballers“. Архивирано од изворникот на 2012-02-17. Посетено на 6 May 2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 Denis Clarebrough & Andrew Kirkham (2008). Sheffield United Who's Who. Hallamshire Press. стр. 168–169. ISBN 978-1-874718-69-7.
  3. Ernest Needham (2003) [1901]. Association Football (reprint). Cleethorpes: Soccer Books. ISBN 1-86223-083-8.
  4. Sheffield and Rotherham Independent 7 March 1898

Надворешни врски уреди