Пјарну (река)

Пјарну (естонски: Pärnu jõgi) е река во Естонија што се влива во Ришкиот Залив кај градот Пјарну. Со 144 км, таа е меѓу најдолгите реки во Естонија, со речен слив од 6.920 км² и просечен истек од 64,4 [[м3/с]].[1]

Пјарну
Pärnu jõgi.jpg
Поглед на реката Пјарну
ЗемјаЕстонија, Латвија
Слив
Главен изворСредноестонска Рамница
76,2 м
УстиеРишки Залив
Сливна повр.6.920 км²
Физички особености
Должина144 км
Проток
  • Просечен:
    64,4 м3

НаводиУреди

  1. „Раководен план за сливот на реката Пјарну“ (PDF). AS Maves. Посетено на 9 ноември 2009. (естонски) (англиски)

Координати: 58°23′N 24°29′E / 58.383° N; 24.483° E / 58.383; 24.483