Пфафшвенде

општина во Германија

Ајхсфелд Пфафшвенде (германски: Pfaffschwende) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Пфафшвенде
Поглед кон Пфафшвенде
Поглед кон Пфафшвенде
Поглед кон Пфафшвенде
Грб на Пфафшвенде
Пфафшвенде во рамките на Германија
Пфафшвенде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Алберт Грите (СДП)
Основни податоци
Површина 4,03 км2
Надм. височина 350 м
Население 294 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.pfaffschwende.de
Местоположба на Пфафшвенде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°14′53″N 10°5′52″E / 51.24806° СГШ; 10.09778° ИГД / 51.24806; 10.09778

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)