Оваа статија е за остров во Африка. За останати значења, видете ја страницата за појаснување.


Принсипе (португалски: Ilha do Príncipe, „остров на принцот“[1]) е најсеверниот и помал главен остров во државата Сао Томе и Принсипе. Островот има вкупна површина од 136 км2 и население од околу 5000 жители. Островот е од вулканско потекло и истиот е опколен од уште неколку помали острови, како што се Бом Бом, Каросо, Тињоса Гранде и Тињоса Пекена. Централните и северните делови на островот биле плантажи, основани за време на португалскиот колонијален период. На плантажите се одгледувало какао и шеќер и со тоа островот станал еден од најголемите производители на какао.[2]

Принсипе
Príncipe
Map of São Tomé and Príncipe with Príncipe near the top
Географија
МестоСао Томе и Принсипе
Координати1°37′N 7°24′E / 1.617° СГШ; 7.400° ИГД / 1.617; 7.400
Површина136 км2
Највисока точкаПико де Принсипе
Окрузи1 (Паге)
ГлавенСанто Антонио
Демографија
ДемонимПринсипеец
Население5,000 ((проц.))
Густина36,8 /km2 (953 /sq mi)
Дополнителни податоци
Телефонски код: 00239-19x-xxxx

Административна поделба уреди

Островот, целиот, е дел од округот Паге, кој е единствен округ во покраината Принсипе.

Населени места уреди

Принсипе има само еден град, Санто Антонио и еден аеродром. Покрај градот, на островот има и одреден број села, меѓу кои Бела Виста, Бомбом, Футуро, Невес Фереира, Пасиенсија, Понта Фонте, Рибеира Изе, Санто Антонио де Урека и Вила Роса.

Демографија уреди

Покрај официјалниот португалски јазик, на островот се зборуваат и принсипенскиот јазик и фороанскиот јазик. Островот има околу 5 000 жители.

Наводи уреди

  1. Се однесува на португалскиот принц во времето на колонијалниот период.
  2. Pinnock, D & Pinnock, G (2012) Chocolate Island. Africa Geographic. February 2012

Надворешни врски уреди