Отвори го главното мени

Претседателот на Украина (украински: Президент України, Президент Украјини) е украински шеф на државата. Претседателот е избран од страна на украинските државјани преку директни избори за пет годишен мандат со право на уште еден реизбор.

Претседател на Украина
Президент України
Flag of the President of Ukraine.svg
Знаме
Volodymyr Zelensky 2019 presidential inauguration 05 (cropped).jpg
Функционер
Владимир Зеленски

од 20 Мај 2019 г.
НазначувачДиректни избори
МандатПет години
еднаш повторлив
Плата~11,000, годишно
Мреж. местоpresident.gov.ua