Претседателски избори во Ел Салвадор (1891)

Претседателските избори во Ел Салвадор биле одржани во јануари 1891 година.[1] Привремениот претседател генерал Карлос Езета бил единствениот кандидат и бил избран со само 19 гласови против.[1][2]

Претседателски избори во Ел Салвадор во 1891 година
Ел Салвадор
1887 ←
јануари 1891 → 1895

  General Carlos Ezeta.png
Кандидат Карлос Езета
Партија Либерална/воена
Народни гласови 52,342
Удел 99.96%

Претседател пред изборите

Карлос Езета
Либерална/воена

Избран претседател

Карлос Езета
Либерална/воена

РезултатиУреди

ПретседателУреди

КандидатПартијаГласови%
Карлос ЕзетаЛиберална/воена52.34299.96
Против190.04
Вкупно52.361100.00
Извор: UCSD

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elections and Events 1850–1899“. UC San Diego (англиски). The Library – UC San Diego. Архивирано од изворникот на 23 март 2021. Посетено на 16 октомври 2021.
  2. „Presidentes de El Salvador – General Carlos Ezeta“ [Presidents of El Salvador – General Carlos Ezeta] (шпански). Архивирано од изворникот на 2 март 2009. Посетено на 16 октомври 2021.