Предел (германски: Prödel) — село и поранешна општина во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2008 е дел од градот Гомерн.

Координати: 52°01′01″ СГШ; 11°55′01″ ИГД / 52.017° СГШ; 11.917° ИГД / 52.017; 11.917