Прашки студент (филм од 1913 година)

Прашки студент (германски: Der Student von Prag, исто така познат како зделка со сатаната ) е германски нем хорор филм од 1913 година. Тој е делумно заснован на „Вилијам Вилсон“, расказ на Едгар Алан По, поема напишана од страна на Алфред де Мисе,[1] и Фауст.[2] Филмот бил преработен во 1926 година, под истиот наслов Студент од Прага. Другите преработки биле направени во 1935 и 2004 година. Во филмот игра Пол Вегенер и ова било негово прво појавување на филмската сцена. За овој филм се смета дека е првиот независен филм во филмската историја.

„Прашки студент“
РежисерСтелан Раје
Пол Вегенер
СценаристХанс Хајнц Еверс
Главни улогиПол Вегенер
Џон Готовт
Грете Бергер
МузикаЈосеф Вајс
КинематографијаГуидо Себер
ПремиераПредлошка:Дата на филмот
Времетраење85 минути
ЗемјаГерманско Царство
ЈазикНем филм
Германски јазик
Прашки студент (извадок од филмот во времетраење од 41 минута)

Заплет уреди

Филмот се одвива на Прашкиот универзитет во 1820 година, каде што еден сиромашен млад човек по име Балдуин е најдив студент во градот и најдобар мечувалец. Тој се чувствувал поразен од грофицата Маргит Шварценберг откако ја спасил од давење, но знаел дека не можел да продолжи со својата љубов кон неа, бидејќи бил сиромашен. Волшебник наречен Скапинели му понудил на Балдуин 100.000 парчиња злато во замена за каков било предмет кој може да го најде во собата на студентите. Балдуин се согласува, мислејќи дека не поседува ништо, но е зачуден кога Скапинели го изразува одблесокот на Балдуин од огледалото. Балдуин се обидува да ја заведе грофицата Маргит, но е прогонуван од неговата двојна појавата во огледалото. Барон Валдис-Шварценберг, братучед на грофицата и соперник, го предизвикува Балдуин на двобој за нејзината рака. Без знаење на останатите, таткото на грофицата го моли Балдуин да не го убие баронот, бидејќи тој бил последниот преживеан наследник на семејното богатство. Балдуин се согласува, но е спречен откако неговиот двојник се појавува на двобојот на негово место. Балдуин се прикрал во собата на Маргит и таа ги признава вистинските чувства кон него. Сепак, таа е исплашена од појавата на неговиот двојник и останува без свест. Одбиен, Балдуин се враќа во својата соба за да земе пиштол. Тој пука кон неговиот двојник, сакајќи да го убие. Подоцна Скапинели доаѓа во собата го зема договорот потпишан од страна на Балдуин, го искинува, го фрла како конфети и исчезнува од вратата.

Позначајни ликови уреди

  • Пол Вегнер како Балдуин
  • Џон Готовт како Скапинели
  • Грете Бергер како грофица Маргит
  • Лида Салмонова како Лидушка
  • Лотар Корнер како гроф фон Шварценберг
  • Фриц Вајдеман како Барон Валдис-Шварценберг

Наводи уреди

  1. Студентски фон Праг - филм (филм) заговор и преглед
  2. Hedges, Ines (2009). Framing Faust: Twentieth-Century Cultural Struggles. SIU Press. стр. 27-29. Посетено на 11 July 2017.

Надворешни врски уреди