Посебни окрузи во Токио

Посебни окрузи (јапонски: 特別区, токубецу-ку) — 23 општини што го сочинуваат градот Токио во Јапонија. Заедно го зафаќаат подрачјето на градот Токио пред да биде укинат како една целина во 1943 г. Денес е тој се смета за метропола составена од повеќе целини, чија структура е пропишана со Законот за локална автономија.[1] Ваквата поставеност постои само во Токио.

Карта на окрузите во Токио

Сите окрузи имаат свои управи и немаат една врховна управа, со исклучок на работите што се во надлежност на Метрополската управа на Токио. Зафаќаат вкупна површина од 622 км² и имаат 9.007.407 жители.

Список на окрузи

уреди
Име Јапонски Население
(2007)
Густина
(жит/км²)
Површина
(км²)
Поважни реони
  Адачи 足立区 629.392 11.830,68 53,20 Ајасе, Китасенџу, Такеноцука
  Аракава 荒川区 194.777 18.262,25 10,20 Аракава, Мачија, Нипори, Минамисенџу
  Бункјо 文京区 194.933 16.009,28 11,31 Хонго, Јајој, Хакусан
  Едогава 江戸川区 661.386 13.264,86 49,86 Касај, Којва
  Итабаши 板橋区 529.059 16.445,72 32,17 Итабаши, Такашимадајра
  Кацушика 葛飾区 428.066 12.286,62 34,84 Татејши, Аото, Камеари, Шибамата
  Кита 北区 330.646 15.885,67 20,59 Акабане, Оџи, Табата
  Кото 江東区 436.337 10.963,24 39,8 Киба, Ариаке, Камејдо, Тојочо, Монзенакачо, Фукагава, Кијосуми, Ширакава, Етчуџима, Сунамачи, Аоми
  Мегуро 目黒区 267.798 18.217,55 14,70 Мегуро, Накамегуро, Џијугаока
  Минато 港区 205.196 10.088,30 20,34 Одајба, Шинбаши, Шинагава, Топонги, Тораномон, Аојама, Азабу, Хамамацучо, Тамачи
  Накано 中野区 312.939 20.097,82 15,59 Накано
  Нерима 練馬区 702.202 14.580,61 48,16 Нерима, Ојзуми, Хикаригаока
  OtaОта 大田区 674.590 11.345,27 59,46 Омори, Камата, Ханеда, Дененчофу
  Сетагаја 世田谷区 855.416 14.728,23 58,08 Сетагаја, Китазава, Кинута, Карасујама, Тамагава
  Сугинами 杉並区 534.981 15.725,49 34,02 Коенџи, Асагаја, Огикубо
  Сумида 墨田区 237.433 16.079,49 13,75 Киншичо, Моришита, Рјогоку
  Тајто 台東区 168.277 16.139,38 10,08 Уено, Асакуса
  Тошима 豊島区 256.009 19.428,44 13,01 Икебукуро, Комагоме, Сенкава, Сугамо
  Чијода 千代田区 43.802 3.763,06 11,64 Нагатачо, Касумигасеки, Отемачи, Маруноучи, Акихабара, Јуракучо, Иидабаши
  Чуо 中央区 104.997 10.344,53 10,15 Нихонбаши, Кајабачо, Гинза, Цукиџи, Хатчобори, Шинкава, Цукишима, Качидоки, Цукуда
  Шибуја 渋谷区 205.512 13.337,13 15,11 Шибуја, Ебису, Хараџуку, Хироо, Сендагаја, Јојоги
  Шинагава 品川区 353.887 15.576,01 22,72 Шинагава, Готанда, Осаки, Хатанодај, Ојмачи
  Шинџуку 新宿区 309.463 16.975,48 18,23 Шинџуку, Такаданобаба, Окубо, Кагуразака, Ичигаја
Вкупно 8.637.098 13.890,25 621,81

Галерија на реони

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Закон за локална автономија Архивирано на 5 февруари 2005 г. (јапонски)

Надворешни врски

уреди