Посавскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Овој е најмал кантон во државата со вкупна површина од 325 км2 и има население од 43,588 жители (2003). Главен центар на кантонот е гратчето Орашје.

Посавски кантон
Posavska županija (хр)

Posavski kanton (бс)

Посавски кантон (ср)
кантон
Знаме на Посавски кантонГрб на Посавски кантон
Местоположба на кантонот во БиХ.
Местоположба на кантонот во БиХ.
Координати: 45°02′N 18°29′E / 45.033° СГШ; 18.483° ИГД / 45.033; 18.483
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Главен градОрашје
ОпштиниДомаљевац, Оџак, Орашје
Управа
 • ПремиерМаријан Клаиќ
Површина
 • Вкупна325 км2 (125 ми2)
Население
 • Вкупно43,453
 • Густина147,97/км2 (38,320/ми2)

Општини уреди

Кантонот е поделен на следните општини: Домаљевац, Оџак и Орашје.

Население уреди

Според пописот од 2013 година, Посавскиот кантон имал 43.453 жители, од кои 77,32% Хрвати, 19,00% Бошњаци, 1,92% Срби и 1,77% други.

Поврзано уреди