Покраини во Шри Ланка

Шри Ланка е поделена на покраини (синхалски: පළාත, тамилски: மாகாணம்), воспоставени од британските власти на Цејлон во 1833 г. Во текот на следниот век, административната власт им припаднала на окрузите, а кон средината на XX век, покраините добиле чисто церемонијална улога. Оваа поставеност се сменила во 1987 г, со воведувањето на покраински совети како одговор на долгоочекуваната децентрализација согласно XIII Амандман на Уставот на Шри Ланка од 1978 г.[1][2] Денес постојат девет покраини.

Карта на покраините во Шри Ланка

Покраини уреди

Сите податоци се водат според последниот попис во земјата, спроведен во 2001 г. Северната и Источната покраина не биле наполно попишани од безбедносни причини, па затоа населението во нив е само проценето.[3] Овие случаи се означени со ѕвездичка.

Име Карта Админ. центар Создадена Површина
(км², земја)
Површина
(км², вода)
Вкупна површина
(км²)
Население Густина
(жит/км²)
Западна   Коломбо 1833 &100000000000035930000003.593 &1000000000000009100000091 &100000000000036840000003.684 5.381.197 &100000000000014610000001.461
Источна   Тринкомали 1833 &100000000000093610000009.361 &10000000000000635000000635 &100000000000099960000009.996 1.419.602* &10000000000000152000000152
Јужна   Гале 1833 &100000000000053830000005.383 &10000000000000161000000161 &100000000000055440000005.544 2.278.271 &10000000000000411000000411
Сабарагамува   Ратнапура 1889 &100000000000049210000004.921 &1000000000000004700000047 &100000000000049480000004.948 1.801.331 &10000000000000364000000364
Северна   Џафна 1833 &100000000000082900000008.290 &10000000000000594000000594 &100000000000088840000008.884 1.040.963* &10000000000000117000000117
Северна централна   Анурадапура 1873 &100000000000097410000009.741 &10000000000000731000000731 &1000000000001047200000010.472 1.104.677 &10000000000000105000000105
Северозападна   Курунегала 1845 &100000000000075060000007.506 &10000000000000382000000382 &100000000000078880000007.888 2.169.892 &10000000000000275000000275
Ува   Бадула 1886 &100000000000083350000008.335 &10000000000000165000000165 &100000000000085000000008.500 1.177.358 &10000000000000139000000139
Централна   Канди 1833 &100000000000055750000005.575 &1000000000000009900000099 &100000000000056740000005.674 2.423.966 &10000000000000435000000435
Вкупно &1000000000006270500000062.705 &100000000000028060000002.806 &1000000000006551100000065.511 19.837.934 &10000000000000316000000316

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Ло, Гвилим (2010). „Покраини во Шри Ланка“. statoids.com. Посетено на 19 јануари 2010. (англиски)
  2. „Вовед“. Портал на Владата на Шри Ланка. Влада на Шри Ланка. Архивирано од изворникот на 2009-07-07. Посетено на 16 јануари 2010. (англиски)
  3. Europa Publications Staff, уред. (2002). Far East and Australasia 2003. Routledge. стр. 1524. ISBN 1-85743-133-2.

Надворешни врски уреди