Покраини во Еквадор

Еквадор е поделен на 24 покраини (шпански: provincias, singular– provincia). Покраините на Еквадор се:

Број на мапа Покраина Центар
1 Азуај Квенка
2 Боливар Гваранда
3 Кањар Азокес
4 Карчи Тулкан
5 Чимборасо Риобамба
6 Котопакси Латакунга
7 Ел Оро Мачала
8 Есмералдас Есмералдас
9 Галапагос Руерто Бакеризо Морено
10 Гвајас Гвајакил
11 Имбабура Ибара
12 Лоха Лоха

Број на мапата Покраина Центар
13 Лос Риос Бабахајо
14 Манаби Портовиехо
15 Морона-Сантјаго Макас
16 Напо Тена
17 Орелана Пуерто Франциско де Орелано
18 Пастаза Пујо
19 Пичинча Кито
20 Санта Елена Санта Елена
21 Санто доминго Санто Доминго де лос Колорадос
22 Сукумбиос Нуева Лоха
23 Тунгурахуа Амбато
24 Замора-Чинчипе Замора

Карта на Еквадор

Карта на Галапагос.

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди

  • „Покраини на Еквадор“. Statoids. (англиски)