Подолски реон

(Пренасочено од Подилски реон)

Подолскиот реон (украински: Подільський район; руски: Подольский район ) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Реонот официјално бил основан во 1921 година.

Подолскиот реон
Подільський район
Киевски реони
Грб на Подолскиот реон
Грб
Местоположба на Подолскиот реон
Општина Украина
Област Киев
Површина
 • Вкупна34.04 км2 (13.14 ми2)
Население
 • Вкупно198.120
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Денеска во оваа област се наоѓаат повеќе значајни градби и тоа: