Пица хат (англиски: Pizza Hut) — американски синџир на ресторани за брза храна основан во 1958 година од браќата Ден и Френк Карни. Компанијата е позната по своето мени од италијанско-американската кујна кое вклучува пици и тестенини, како и прилози и десерти. Пица хат има преку 15.000 ресторани ширум светот и една од најголемите угостителски компании.

Пица хат
Pizza Hut
Oснована15 јуни 1958; пред 62 години (1958-06-15)
Вичита, Канзас, САД
Основач(и)Ден Карни
Френк Карни
СедиштеПлано, Тексас, САД[1]
Дејностугостителство
Производииталијанско-американска кујна
пица • тестенини • пилешки крилца
ГеслоMake It Great (Направи го одлично)
Порталpizzahut.com
Првиот ресторан на Пица хат отворен на 15 јуни 1958 година во Вичита, Канзас

НаводиУреди

  1. „Inside Pizza Hut's new headquarters in Plano“. Wfaa.com. Архивирано од изворникот на March 8, 2011.

Надворешни врскиУреди