Пинг-понг на Летните олимписки игри 2016

Натпреварите во пинг-понг на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро биле одржани од 6 до 17 август во Павилјонот 3 на комплексот „Риосентро“. На олимпијадата учествувале околу 172 пингпонгари (половина мажи и половина жени) поединечно и екипно.[1][2] Пинг-понгот е воведен на ЛОИ 1988 во Сеул. Екипната конкуренција е воведена во ЛОИ 2008 во Пекинг, заменувајќи ги дотогашните двојки.

Пинг-понг
на Летните олимписки игри 2016
Table Tennis, Rio 2016.png
ОдржувалиштеРиосентро — Павилјон 3
Денови6–17 август 2016
Натпреварувачи172
«20122020»
Пинг-понг на
Летните олимписки игри 2016

Table tennis pictogram.svg
Список на пингпонгари
Поединечно   мажи   жени  
Во двојки   мажи   жени

Распоред на натпреварувањатаУреди

П Прелиминарни ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале F Финале
Дисциплина↓/Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13 нед 14 пон 15 вто 16 сре 17
Мажи поединечно П ¼ ½ Ф
Мажи екипно П ¼ ½ Ф
Жени поединечно П ¼ ½ Ф
Жени екипно П ¼ ½ Ф

УчествоУреди

Земји-учесничкиУреди

УчеснициУреди

Освоени медалиУреди

Табела на медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Кина 4 2 0 6
2   Јапонија 0 1 2 3
3   Германија 0 1 1 2
4   Северна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 4 4 4 12

ДисциплиниУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
мажи поединечно
подробно
  Ма Лун (КИН)   Жанг Џик (КИН)   Џун Мизутани (ЈАП)
мажи екипно
подробно
  Кина (CHN)
Жанг Џик
Ма Лун
Сју Сјин
  Јапонија (JPN)
Коки Нива
Џун Мизутани
Махару Јошимура
  Германија (GER)
Тимо Бол
Димитриј Овчаров
Бастијан Штегер
жени поединечно
подробно
  Дин Нин (КИН)   Ли Сјаосја (КИН)   Ким Сон-И (PRK)
жени екипно
подробно
  Кина (CHN)
Лиу Шивен
Дин Нин
Ли Сјаосја
  Германија (GER)
Хан Јин
Петриса Солја
Шан Сиаона
  Јапонија (JPN)
Аи Фукухара
Касуми Ишикава
Мима Ито

НаводиУреди

  1. „Rio 2016: Table Tennis“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-04-11. Посетено на 17 April 2015.
  2. „The Road to Rio de Janeiro, the 2016 Olympic Games, Starts in Baku“. ITTF. 25 March 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-24. Посетено на 17 April 2015.

Надворешни врскиУреди