Пиедрахита — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Пиедрахита
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПиедрахита
Површина
 • Вкупна28 км2 (11 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.024
 • Густина72,3/км2 (1,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Palacio duques alba piedrahita.jpg