Отвори го главното мени

Петрово (Гевгелиско) е село во Општина Гевгелија, во околината на градот Гевгелија.


Петрово (Гевгелиско)
Петрово (Гевгелиско) is located in Македонија
Петрово (Гевгелиско)
Местоположба на Петрово (Гевгелиско) во Македонија
Општина Општина Гевгелија
Население 206 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 292 м
Петрово (Гевгелиско) на општинската карта
Петрово во Општина Гевгелија.svg

Атарот на Петрово (Гевгелиско) во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Бојмија, во источното подножје на планината Кожуф.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото било дел од Гевгелиската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Петрово живееле 250 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Петрово имало 288 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 години селото има 206 жители, од кои 204 Македонци, 1 Србин и 1 Бошњак.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: [4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 250[1] 288[2] 394 430 410 431 352 268 269 206

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 152.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.194-195.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.