Пертевнијал султан

Пертевнијал султан (1812 - 5 февруари 1883) — отоманска султанија, сопруга на султанот Махмуд II и Валиде султан на нејзиниот син Абдул Азис.[1]

Пертевнијал султан
Роден(а)1812
Влашко, Отоманско Царство
Починал(а)5 февруари 1883
Бешикташ, Цариград
Почивалиштеџамија Пертевнијал Султан во Аксарај, Истанбул
ЖивеалиштеДолмабахче, Цариград
НародностВласи
Познат(а) поВалиде султан
ВераРимокатолицизам, подоцна ислам
СопружникМахмуд II
ДецаАбдул Азис

По потекло била од Влашка. Во 1867 патувала во службена посета на Франција, Обединетото Кралство и Прусија. Во 1868 г. година француската кралица Евгенија била во посета на Цариград и била донесена од страна на султанот на неговата мајка во Долмабахче, но наводно Пертевнијал била навредена од присуството на странска жена во харемот, и ја поздравила кралицата со шамар во лице, кое речиси довело до меѓународен инцидент.

Нејзиниот гроб се наоѓа во џамија Пертевнијал Султан.

Наводи уреди

  1. „Sultan Abdülaziz Han“. Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2009-02-06.