Перде (заболување)

попречување во видот
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).

Перде или наметка (медиц. катаракта, од старогрчки: καταρράκτης - „водопад, слап“) — поматнувањето на природната леќа на човекот. Леќата е расположена зад зеницата и нејзината функција е сврзана со фокусирањето на различни далечини и добивање на јасна слика. Поматнувањето на леќата води до разсејување на светлината, замаглување на видот и постепено намалување на видот[1].

Перде (заболување)
Перде на око
СпецијалностОфталмологија Уреди на Википодатоците

Кога леќата на окото, која живее ткиво кое помага да се фокусира светлината на ретината, станува заматена. Ова веројатно се должи на промени во белковини кои се спакувани во објективот. Катаракта се многу чести, повеќе од половина од Американците возраст од 65 години и постари имаат катаракта (често во двете очи), и се смета дека скоро сите ќе се развие една, ако тие живеат доволно долго. Катаракта трае долго време да се развие до тој степен што тие се сериозен проблем за вашата визија. Постојат неколку видови на катаракта; најчестите се нарекува јадрена катаракта, бидејќи тоа влијае на внатрешноста на објективот. Во форма наречена кортикални катаракта, надвор од објективот станува заматена. Во индустриските земји како САД, катаракта рутински се отстранат со едноставна операција. Сепак, катаракта продолжува да биде водечка причина за слепило во светот.

Типови

уреди

Типот на катаракта се определува според делот на леќата којшто е замаглен и според времето кога дошло до замаглување. Постојат неколку типови на катаракта:

  • Јадрено перде: заматување на јадрото на леќата.
  • Кортикална катаракта: Заматување на периферните оддели на леќата.
  • Кортиконуклеарен катаракт: коминирано од претходните два вида.
  • Катаракта на задна капсула: Заматување на делот во близина на задната капсула на леќата.
  • Матурна катаракта: Целосно заматување на леќата.
  • Нигра катаракта: Најостра форма на развиена катаракта.

Причинители

уреди

Пердето во најчест случај е промена на структурата на леќата од возрастта[2]. Со текот на времето стареат структурите на леќата се променуваат, се променува составот на истата и таа ја губи прозрачността. Во овој случај видот намалува постепенно во времето. Ова е најчестит вид на катаракта – сврзан со возрастта. Осевн возрастта како фактор за појавата на катаракта, таа може да биде и вродена( вродена) , како и да се појави врз основа на удар (травматична) , пост воспаление на окото (компликата) или поради присуство на друго основно заболување (патолошка).

Ризикот од изложеност на катаракта

уреди

Постарите добивате, толку е поголема вашите шанси да има катаракта, и на нивните напредува доволно да се меша со вашата визија. Понекогаш бебињата се раѓаат со катаракта (вродена катаракта). Продолжена употреба на стероиди може да предизвика катаракта. И некои млади луѓе кои имаат системски болести, како дијабетичари, развиваат катаракта поради нивната болест (средно катаракта). Сепак, поголемиот дел од забележлива катаракта формираат кај луѓе постари од 60 години. Затоа, катаракта обично се смета за возраст поврзани со болеста.

Жените живеат во просек неколку години подолго од мажите во индустријализираните земји, како САД За оваа причина, многу повеќе жени отколку мажи живеат доволно долго за да се развие катаракта. Понатаму, од непознати причини, жените се суштински во малку поголем ризик од мажите на добивање на кортикални форма на катаракта.

 
Катаракта на човечко око

Симптоми

уреди

Главните симптоми на пердето се замаглен, облачен, или затапен вид во заболеното око што не може да се коригира со носење посилни очила или контактни леќи. Бои може да изгледа избледени. Покрај тоа, посветла светлината може да бидат потребни за читање. Зголемена осетливост на сјајот, исто така, може да биде знак на катаракта; ореол може да се види околу светла во текот на ноќта, а тоа може да предизвика проблем во возењето. Како и сите од овие симптоми веројатно може да биде предизвикана од страна на други, посериозни болести на очите, треба да посетите око нега професионална ако забележите било кој од нив.

Лекување

уреди

Единственото лекување на пердето е оперативно. Пердето не се лекува со лекови, единствена метода е хирушка интервенција. Катаракта не може да се излечи со медицински лекови, очни капки, вежби или со користење на очила. Единствена метода е да се отстрани потемнетата леќа и да се замени со имплант (интраокуларна леќа) која ќе ја врши нејзината функција и која останува засекогаш во окото. Операција на катаракта во Европската Очна Болница е хирушка интервенција со висок степен на успешност. Во нашата болница операциите на катаракта се изведуваат со ФАКО техника (Факоемулцификација). Ова е најновата метода која е развиена во светот. При примена на оваа метода нема потреба од чекање за созревање на пердето и пациентот не мора долго време да живее со ослабен вид. Периодот на закрепнување е мошне краток. Кај методите со широк рез закрепнувањето може да потрае. Малиот рез кој се прави со примена на Фако методата ја забрзува рехабилитацијата на видот.

 
Заматување на очната леќа-Катаракта

Превентивни мерки

уреди

Пушењето во голема мера ги зголемува шансите за добивање на јадрено катаракта, најчестиот вид во САД Значи, на најефикасен начин да се намали ризикот од катаракта е да не пушат. (Забележете дека тоа е истата совети дадени за спречување на возраст поврзани макуларна дегенерација, или AMD, потенцијално заслепувачки болеста.) Луѓето со дијабетес, па дури и младите, често се развие катаракта. Формирање на дијабетична катаракта може да биде забавено од страна на водење на шеќер во крвта под строга контрола. Дури и подобро, се разбира, е да се одржи нормална тежина; тогаш веројатно нема да добие тип 2 дијабетес (од далеку најчеста форма на дијабетес во Америка) на прво место.

Научни докази за други превентивни мерки е слаба, но сугестивна. Сончева светлина изложеност може да има граница ефект врз забрзување на формирање на кортикалните катаракта. Антиоксидансите (посебно со витамин Ц) и каротиноиди во исхраната може да го забави прогресијата на некои типови на катаракта, но доказите се спротивставени. На прудентна нешто што треба да направите е да се јадат неколку порции дневно на овошје и зеленчук, како и да носат очила за сонце и обод капи во светли сончева светлина. Дури и ако тоа не се намали ризикот од катаракта, ова однесување ќе те заштити од болести на срцето, рак на кожата, а веројатно и AMD.

Иако се 'уште не знаат многу за тоа како да се заштитат од катаракта, луѓето на возраст над 60 се изложени на зголемен ризик за многу проблеми со видот покрај катаракта. Ако сте 60 години или постари, треба да имаат око испитување преку проширени зеници најмалку на секои две години. Овој вид на испит им овозможува на вашиот око нега професионални (optometrist или офталмолог) да се провери за знаци на возраст поврзани макуларна дегенерација и глауком, како и катаракта. Навремено лекување на AMD, а особено глауком, обично може да се спречи непотребното слепило.

Наводи

уреди
  1. „Facts About Cataract“. September 2009. Архивирано од изворникот 24 May 2015. Посетено на 24 May 2015.
  2. „Priority eye diseases“. Архивирано од изворникот 24 May 2015. Посетено на 24 May 2015.