Пасаралица (Ракитец)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Пасаралица

Карта

Местоположба 41°32′41″N 22°25′22″E / 41.54472° СГШ; 22.42278° ИГД / 41.54472; 22.42278
Основни податоци
Место Ракитец
Општина Конче
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Пасаралицаархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Ракитец, Општина Конче. Претставува населба од средниот век.

Веднаш до селото, на околу 150 м од северозападната страна, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен камен.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 330. ISBN 9989-649-28-6.