Папа Либериј

(Пренасочено од Папа Либериус)

Папа Либериј бил римски папа во периодот од 17 мај 352 до 24 септември 366 година.

Liberius
Paderborner Dom Dreifaltigkeitskapelle Liborius.jpg
Родено име Либериус
Папа од 17 мај 352
Папа до 24 септември 366
Претходник Папа Јулиј I
Наследник Папа Дамасиј I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 24 септември 366
Рим, Италија
Други папи по име Либериус

Во 334 година овој папа го објавува 25 декември како ден на раѓањето на Исус Христос.