Папа Инокентиј XI

(Пренасочено од Папа Инокентие XI)

Папа Инокентиј XI (лат. Innocentius PP. XI)(16 мај 1611 - 12 август 1689) бил римски папа од 21 септември 1676 до 12 август 1689.

Innocentius XI
Clement X.jpg
Родено име Бенедето Одескалки
Папа од 21 септември 1676
Папа до 12 август 1689
Претходник Папа Климент X
Наследник Папа Александар VIII
Роден 16 мај 1611
Комо, Италија
Починал 12 август 1689
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)