Папа Евгениј III

(Пренасочено од Папа Евгение III)

Папа Евгениј III (лат. Eugenius PP. III)(? - 8 јули 1153) бил римски папа од 15 февруари 1145 до 8 јули 1153. Познат е по тоа што во 1145 ја издал булата Militia Dei, со која на редот на темпларите му се давало право да собира десеток и да ги погребува загинатите витези на сопствени гробишта.

Eugenius III
B Eugen III.jpg
Родено име Бернардо Паганели
Папа од 15 февруари 1145
Папа до 8 јули 1153
Претходник Папа Луциј II
Наследник Папа Анастасиј IV
Роден ?
Пиза, Италија
Починал 8 јули 1153
Тиволи, Италија
Други папи по име Евгение (појаснување)

ПоврзаноУреди