Пантограф – уред кој се наоѓа на кровот на возило на електричен погон (локомотива, трамвај, тролејбус) преку кој се пренесува електричната енергија од контактниот електроспроводник до возилото.

Еднорачен пантограф на Британската железница
Симетричен делтоиден пантограф на Прашкиот трамвај

Пантографот го измислил германскиот инженер Валтер Рајхел (Сименс и Халске) во 1879 година. [1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „A Century of Traction. Electrical Inspections, page 7, by Basil Silcove“. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 2019-05-25.

Надворешни врскиУреди