Паничари — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 261 жител.

Паничари
Паничари is located in Македонија
Паничари
Местоположба на Паничари во Македонија
Координати 41°57′11″N 21°12′41″E / 41.95306° N; 21.21139° E / 41.95306; 21.21139Координати: 41°57′11″N 21°12′41″E / 41.95306° N; 21.21139° E / 41.95306; 21.21139
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 261 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25164
Надм. вис. 706 м. м
Паничари на општинската карта
Паничари во Општина Сарај.svg

Атарот на Паничари во рамките на општината
Commons-logo.svg Паничари на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Општина Сарај. Селото е планинско.

ИсториjaУреди

Кон крајот на XIX век селото било дел од Тетовската каза, Отоманско Царство. Според податоците на Васил К’нчов, селото во 1900 година имало населениеод 165 жители Албанци муслимани.[1] Според Афанасиј Селишчев, селото во 1929 година имало 23 куќи со 174 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 261 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 260
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 1

РодовиУреди

Паничари е албанско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

Доселеници

  • Кокош (18 к.) за нивното потекло ништо не се знае, или несакаат да кажат. Возможно е да се староседелци.
  • Мирте (15 к.) доселени се од Љума во северна Албанија. Од таму се иселиле двајца браќа. Едниот се населил во селото Арнакија, а другиот во Паничари. Потомците на двајцата браќа и денес се сметаат за блиски роднини. Овде живеат од средината на XIX век.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.211
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.22.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врскиУреди