Палат

село во околината на Благоевград, (Пиринска Македонија) Бугарија

Палат — село во Општина Струмјани.

Палат
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположбаУреди

Село Палат се наоѓа во планински регион. Селото се наоѓа на 11 километри западно од градот Свети Врач и на 9 километри југозападно од општинскиот центар Струмјани во источните падини на Малешевските Планини.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди