Падарница (Делогожди)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Падарница

Карта

Местоположба 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361Координати: 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Основни податоци
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Падарницаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Делогожди. Претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наѓа во нивите кои се во непосредна близина на наоѓалиштето Св. Илија. Од неговата северозападна страна, се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според наводите на В. Лахтов од рекогносцирањата извршени во 1956 година, биле видливи темели од објекти.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.