Отвори го главното мени

ЦСКА Москва (руски: Профессиональный футбольный клуб - ЦСКА) е руски фудбалски клуб, еден од најстарите и најпознатите руски клубови, основан во 1911 година.

ЦСКА
Целосно имеПрофессиональный футбольный клуб ЦСКА Москва
(Професионален фудбалски клуб ЦСКА)
ПрекариКони (Коњи)
Академци
Основан27 август 1911
СтадионСтадион Лужники
(Капацитет: 78,360)
ПретседателРусија Евгениј Гинер
МенаџерРусија Леонид Слутски
ЛигаРуска Премиер лига
2018/194 место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ЦСКА Москва бил на седум пати шампион на СССР, носител на последната титула на СССР и на последниот куп на СССР. Во рамките на Руската премиер лига, ЦСКА била на три пати шампион на Русија, четири пати носител на Купот на Русија и 3 пати носител на Суперкупот на Русија.

Во 2005 година ЦСКА го освоил Купот на УЕФА како прв руски тим кој освоил европска титула. Во 2009 година станале и првиот руски тим кој ја преминал групната фаза во Лига на шампиони,

СоставУреди