Осуда (англиски: Conviction) - американски филм од 2010 година, во режија на Тони Голдвин (Tony Goldwyn), а по сценарио на Памела Греј (Pamela Gray). Во главните улоги играат: Хилари Свонк (Hilary Swank), Сем Роквел (Sam Rockwell), Мелиса Лео (Melissa Leo), Томас Махард (Thomas D. Mahard) и Овен Кембел (Owen Campbell).

Содржина

уреди

Филмот, снимен според вистински случај, ги прикажува неуморните обиди на Бети Ен Ботерс (ја игра Свонк) да го ослободи од затворот својот брат Кени (го игра Роквел). Приказната започнува во 1980 година со бруталното убиство на Кетрин Броу за што е приведен Кени, но тој набргу е ослободен. По две години, врз основа на ново сведочење, Кени е оптужен за убиство и осуден на доживотен затвор. Во затворот, тој се обидува да изврши самоубиство, а тоа ја наведува Бети Ен да се врати на факултетот, да дипломира право и да стане адвокатка со цел да го ослободи братот...[1]

Наводи

уреди
  1. „HRT - официјално мрежно место (пристапено на 5.5.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-05-20. Посетено на 2017-05-29.