Османие (покраина)

Османие (турски: Osmaniye) е провинција во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Османие . Покраината има 497 907 жители (2006) и плоштина од 3767 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Османие
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Османие во Турција
Местоположба на покраината Османие во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total3,767 км2 (1,454 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total497,907
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Повик. бр.0328
Рег. таб.80

ОкрузиУреди

  • Бахче
  • Дузичи
  • Хасанбејли
  • Кадирли
  • Османије
  • Сумбас
  • Топракале

НаводиУреди

Координати: 37°13′41″N 36°12′45″E / 37.22806° N; 36.21250° E / 37.22806; 36.21250