Оса дос Риосопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 71.9 жит./км2, население од 3,163 жители (2005) и густина од 43.99 жит./км2.

Оса дос Риос
Амблем на Оса дос Риос
Амблем
Положбата на Оса дос Риос во Галисија
Положбата на Оса дос Риос во Галисија
Координати: 43°13′0″N 8°10′59″E / 43.21667° СГШ; 8.18306° ИГД / 43.21667; 8.18306
Површина
 • Вкупна71,9 км2 (278 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно3,163
 • Густина43,99/км2 (11,390/ми2)
Мреж. местоhttp://www.ozadosrios.net