Орешња

село во Голо Брдо, Албанија

Орешња (албански: Oreshnjë или Oreshnja)— село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија.

Орешња
Oreshnjë
село
Орешња is located in Албанија
Орешња
Орешња
Координати: 41°24′12″N 20°22′41″E / 41.40333° СГШ; 20.37806° ИГД / 41.40333; 20.37806
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000888000000888 м
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Географија

уреди

Селото е сместено во македонската област Голо Брдо. Се наоѓа западно од Големо Окштун и на извесно растојание југозападно од Лешничани. Крај селото тече Окштунска Река, која оди во северен правец.

Историја

уреди

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Острени.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди